O naších produktoch

Dodávame kvalitnú BIO zverinu a mäso v cene hovädzieho mäsa a kvalitné poctivé farmárske BIO produkty. Zverina a mäso sú veterinárne  kontrolované, vákuovo balené a zmrazené v schválenej prevádzke. Mäso je šokovo zmrazené a teda po rozmrazení má kvalitu čerstvého mäsa v deň  balenia. Ponúkané mäso pochádza na 99% zo Slovenska (pernatá zverina z Čiech a bažanty z Maďarska). Zverina pochádza z poľovných revírov (nie z farmových chovov), teda jedná sa o BIO mäso voľne  žijúcich zvierat, ktorého chuť sa mení podľa ročného obdobia, lokality a aktuálneho zloženia paše (zverinu môžete ochutnať viac krát a vždy bude chutiť trochu inak).



Čo znamená BIO?
Skratka BIO má niekoľko významov. A jeden z nich znamená, že živočíšny produkt bol vyrobený podľa zásad ekologického poľnohospodárstva. Hlavnou zásadou ekologického poľnohospodárstva je minimalizácia stresu zvierat počas ich celého života a dostatok neobmedzeného voľného pohybu. V prípade rastlinných produktov je hlavnou zásadou nepoužívanie herbicídov, pesticídov a umelých hnojív.

Z vyššie uvedeného vyplýva, že zverina z voľnej prírody je BIO. Zver ma neporovnateľne menší stres ako zver chovaná v zajatí a taktiež 100%-ný voľný pohyb bez obmedzení počas celého života. Rastliny v naších lesoch sa nehnoja umelým hnojivom a taktiež nie sú striekané pesticídmi a herbicídmi. Podľa mnohých kuchárov sa práve voľnosť a množstvo pohybu podpisuje pod kvalitnejšiu štruktúru svalových vlákien.

Samozrejme nič nie je 100%-né ale ak je niečo BIO, tak to určite nájdete v lese vo voľnej prírode.


DANIEL

Nielen  odborníci, ale najmä labužníci sa zhodujú na tom, že spomedzi diviny je  najchutnejšie danielie mäso. Má príjemnú vôňu i chuť, ktorej sa  nevyrovná iná divina. Veľkosťou daniel pripomína jeleňa a podobné je i  použitie jeho mäsa. Zo stehna sa pripravujú najmä rezne. Pliecko a krk  je možné použiť na výborný guláš. Chrbát je najvhodnejšie piecť vcelku  alebo je možné z neho pripraviť steaky.


DIVIAK

Zo  všetkých druhov diviny je medzi poľovníkmi najobľúbenejší diviak,  paradoxne u nepoľovníckej verejnosti je vyhľadávaný menej aj keď je  lacnejší. Mäso je tmavočervené, šťavnaté a aromatické, neporovnateľne  kvalitnejšie a chutnejšie ako bravčovina s vyšším podielom vitamínov a  živín, a s nižším obsahom tuku. Na rozdiel od ostatnej diviny je možné  jeho tuk použiť pri príprave jedál aj keď vytopený diviačí tuk je redší  ako bravčová masť. Najchutnejšie mäso pochádza z mladých zvierat tzv.  lanštiakov, mladých prasiat v druhom roku života ktoré je mäkké, vláčne s  minimálnou tukovosťou. Mäso zo starších diviakov je tuhšie a preto nie  je vhodné na minútky, ale iba na dusenie. Zo stehna sa najčastejšie  pripravuje pečienka. Na guláš z diviaka je najvhodnejšie použiť orez zo  stehna, boku, pliecka či krku alebo samotné pliecko. Výborný na pečenie  je krk z diviaka, keďže je mramorovaný tukom a preto zostane šťavnatý.  Chrbát z diviaka sa môže piecť vcelku, ale je vhodný aj na kotlety,  ktoré sa dajú pripraviť veľmi rýchlo. Náš tip – diviačik na pekáč-  ucelené diely mäsa s kosťou vo veľkosti pekáča (plece, stehno, chrbát,  krk, bôčik) z diviačikov do jedného roka veku pečené našpikované a  natreté slaninou, cesnakom, soľou a koreninou rozotretou v oleji  (tymian, materina dúška, bazalka a pod.).


JELEŇ

Jelenie mäso má tmavočervenú až červenohnedú farbu. Najjednoduchšie sa pripravuje jelenie mäso z mladších jedincov najmä z jelenice a jelienčaťa. Vôbec najchutnejšie je však mäso mladých laní medzi druhým a tretím rokom života. Mäso z rujných jeleňov (ulovených koncom septembra alebo začiatkom októbra) sa upravuje morením a pácovaním, jeho príprava je výzvou pre skutočných gurmánov. Chuť jelenieho mäsa je výrazná a je možné ju opísať ako mäso s príchuťou dreva a lesného ovocia, ktorá nemá obdobu a tým sa stáva vo svete chutí jedinečnou. Práve pre jej príznačnú chuť je vhodné ju kombinovať s hubami a lesnými plodmi, ktoré zvýraznia jej prirodzenú chuť. Keďže jelene a lane sú vzrastom niekoľko krát väčšie ako srnce a srny, aj jednotlivé kusy mäsa môžu niekedy vážiť i niekoľko kg. Jelenie stehno má v porovnaní so srnčím oveľa väčšiu hmotnosť. Vrchný a spodný šál sú veľmi vhodné na pečenie. Zo stehna možno narezať rezne, ktoré sú výborné na pečenie alebo grilovanie. Orech sa dá piecť v celku alebo tiež krájať na rezne. Z nadrobno pokrájaného mäsa zo spodného stehna, krku, pliecka a boku sa pripravuje výborný guláš. Krk z jeleňa je najvhodnejší na dusenie. Najkvalitnejšie mäso je zo sviečkovice a chrbta z ktorých sa pripravujú steaky a medailónky.


MUFLÓN

Muflónie mäso je dieteticky najkvalitnejšia zverina, výrazné, svojou chuťou pripomína kozie mäso, k príprave sa treba postaviť podľa veku zveriny, muflónčatá sú veľmi chutné pečené, netreba ich však nechať vyschnúť.


SRNA

Srnčia divina má odlišnú chuť ako jelenia, je dosť výrazná, ale na druhej strane je jemnejšia a lahodnejšia. Srnčie mäso je tmavočervené, má krátke vlákno a delikátnu chuť. Aj srnčie mäso je najchutnejšie z mladých zvierat, pretože je krehké a dá sa ľahko pripraviť. Mäso zo starších zvierat sa musí tepelne upravovať omnoho dlhšie a je vhodné predovšetkým na dusenie. Mäso zo srnčieho stehna alebo pleca sa najčastejšie pripravuje na rezne. Najlepšie je mäso z srnčieho chrbta, ktorý sa pečie v celku alebo sa výborne hodí na prípravu medailónov. Vynikajúca je i srnčia sviečková, keďže sú to malé kusy, pripravujú sa často v celku. Srňacina tak ako i zajac je tradične najobľúbenejšia na smotane.




Zverina alebo divina?
Ľudia používajú oba výrazy. Čo je teda správne? Je to otázka skôr na jazykovedcov.

V Krátkom slovníku slovenského jazyka je uvedené, že divina je divá zver alebo zverina, prípadne mäso z nej. Pri zverine je uvedené, že je to zver, divina, lesná, lovná zver alebo mäso z lovnej zveri.

V slovenskom synonymickom slovníku je pri divine uvedené synonymum zverina a naopak.

Z vyššie uvedeného teda vyplýva, že spisovne je správne aj zverina a aj divina. Ale radi sa necháme poučiť od jazykovedcov.